Népi játék, néptánc

2024.08.05

Népi játékok, néptánc foglalkozások óvodánkban

A népi játékok tanításánál figyelembe vesszük a gyerekek nemét, korát, érdeklődési körét, a helyet, ahol a játékot tanítjuk.

Céljaink a tanult játékokkal: mozgáskészség javítása, közösségi érzés tudatos erősítése, élményszerzés, játékra nevelés, tehetséggondozás és felzárkóztatás.

Törekszünk arra, hogy a zene, a mozgás, az énekes játék a gyermeki lét egyik legfőbb öröme legyen!

Hisszük, hogy akik már óvodás korukban megízlelik a közös dal és játék boldogságát, megőrzik ezt a kedvet a későbbiekben is, és nem zárkóznak el attól, ami népi és nemzeti, a szavak legnemesebb értelmében. A nemzeti identitástudat, nemcsak a néptánccal, népi gyermekjátékok tanulásával rögzülhet, hanem a magyar népszokások, jeles napok megismerésével, ezek ápolásával is mélyülhet.

Foglalkozásainkon megjelennek eredeti énekes-táncos gyermekjátékok: altatók, kiolvasók, vonulós-kapuzó, fogócskák, szerepjátszók, fogyó-gyarapodó, párválasztó játékok.

Népi sportjátékok, mint például fogó, küzdő játékok, tréfás versengések, pásztorjátékok. Ezek kiválóan alkalmasak jellembeli tulajdonságok /ügyesség, bátorság, önuralom, önzetlenség, gyors felfogóképesség, versenyszellem/ fejlesztésére.

Néptánc alaplépések: egyenletes járás, futás, egyes csárdás, ezek variációi. Ritmustapsolások, csigázás, különböző vonulós gyakorlatokat. Kört alakítva a gyerekek próbálják meg utánozni az óvónő mozgását, lépéseit. Óvodáskorú gyerekeknél a dunántúli táncok alaplépéseit tanítjuk meg: lépegető, egyes csárdás, előrevágó, teszegető, höcögő, cifra. Nagy hangsúlyt fektetünk arra is, hogy a fiú és lány csapásolást is megmutassuk, gyakoroltassuk a gyerekekkel. A magyar néptánc elengedhetetlen elemei a csúfolódók, az ún. csujogatók, táncba hívók. Ezekből is tanítunk egy párat a gyerekeknek! (pl. Aki nem tud táncolni, menjen haza aludni! Lám én tudok táncolni, itt akarok mulatni!)

A tehetséggondozó csoportba járó gyermekekkel rendszeresen fellépünk községi illetve intézményi szintű rendezvényeken, ünnepségeken.